Zgjedhja e serumeve më të mira të fytyrës për lloje të ndryshme të lëkurës në 2022

Zgjedhja e serumeve më të mira të fytyrës për lloje të ndryshme të lëkurës në 2022

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Serumet e fytyrës janë produkte për kujdesin e lëkurës që lëkura mund të thithë me shpejtësi. Ato janë formuluar që të përmbajnë doza të larta të përbërësve të caktuar aktivë, të tilla si vitamina C dhe retinol. Ata nuk janë hidratues. Përkundrazi, ato janë një hap shtesë në rutinat e kujdesit të lëkurës të zgjedhura për të adresuar shqetësimet specifike të lëkurës.

Ky artikull përshkruan përfitimet dhe sigurinë e serumeve të fytyrës dhe si t’i përdorim ato. Ai gjithashtu eksploron disa produkte që njerëzit mund t’i shtojnë rutinën e tyre të kujdesit për lëkurën.

Lidhje të shpejta

 • Më e mira për një serum të fytyrës me vitaminë C: Skinceuticals silymarin cf
 • Më e mira për puçrrat: Avena Pastrimi Kontrolloni Serumin e Kontrollit të Kthimit
 • Më e mira për dëmtimin e diellit: Elefanti i dehur C-FIRMA DITA SERUM Retinoid i zakonshëm Granaktiv Retinoid 2% Emulsion
 • Më e mira për rosacea dhe skuqje: Ren Pastroni Skincare Evercalm Serum Serum Serum Serum
 • Më e mira për rrudhat: Autoriteti i lëkurës Rrufeja e kthyer në serum
 • Më e mira për një serum të ndritshëm të fytyrës: Peach & amp; Pastrimi i zambakut Serum i bardhë me ujë i bardhë
 • Më e mira për njollat e errëta: Mbrojtja e njollosjes së lëkurës
 • Më e mira për lëkurën e thatë: Serumi Hydrabio Bioderma
 • Më e mira për një serum të fytyrës eko të ndërgjegjshëm Për dëmtimin e diellit: Eminenca Citrus & amp; Kale e fuqishme C+E Serum

A ka përfitime për përdorimin e serumeve?

Ndërsa shumë serume përballen me pretendime në lidhje me përfitimet e tyre, ekzistojnë prova të kufizuara shkencore në dispozicion për të mbështetur këto pretendime. Përdorimet dhe përfitimet e mundshme të një serumi do të varen nga përbërësit e tij dhe përqendrimi i tyre.

Shumë serume përdorin përbërës aktivë si:

 • Vitamina C
 • Acidi salicilik
 • Acidi hialuronik

issuesështjet e zakonshme që përballen me serumet pretendojnë se adresojnë përfshijnë puçrrat, rosacea dhe shenjat e plakjes siç janë rrudhat.

Një studim i një serumi të fytyrës që synon linjat e imëta dhe rrudhat zbuloi se pas 12 javësh, gratë treguan përmirësime statistikisht të rëndësishme në:

 • Linjat e shkëlqyera dhe rrudhat
 • Spote kafe
 • qëndrueshmëri
 • Cilësi

Para se të zgjidhni një serum fytyre.

shqetësimet e lëkurës

Asnjë produkt i vetëm për kujdesin e lëkurës nuk mund të adresojë të gjitha nevojat për shëndetin e lëkurës. Për të zgjedhur serumin më të mirë të fytyrës, një person duhet së pari të vendosë se çfarë shqetësimi të lëkurës duan të adresojnë, siç janë rrudhat ose puçrrat. Shikoni për një serum të fytyrës që është një përshtatje e mirë për shqetësimet dhe nevojat individuale, të tilla si thatësia dhe hiperpigmentimi.

Lloji i lëkurës dhe përbërësit

Një person duhet të zgjedhë një serum fytyre që i përshtatet llojit të lëkurës së tyre, siç janë vaj, i thatë, kombinim ose plakje. Ata gjithashtu mund të kontrollojnë përbërësit që një produkt përmban.

Për shembull, sipas një studimi më të vjetër, çaji jeshil mund të jetë efektiv për trajtimin e puçrrave, rosacea dhe dermatitit atopik, midis kushteve të tjera.

Akademia Amerikane e Dermatologjisë rekomandon që personat me lëkurë të thatë të shmangin përdorimin e produkteve që përmbajnë aromë, pasi këto mund të jenë të ashpra për lëkurën.

alergenet

Njerëzit duhet të lexojnë me kujdes etiketën e produktit për të siguruar që një serum i fytyrës të mos përmbajë një përbërës që mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

Njerëzit që kanë një alergji ose ndjeshmëri të njohur mund të dëshirojnë të blejnë produkte që janë hipoallergjik.

Konsideratat etike

Njerëzit mund të dëshirojnë të marrin në konsideratë nëse një kompani ka një proces prodhimi eko-ndërgjegjshëm.

Për më tepër, njerëzit mund të dëshirojnë të blejnë produkte nga kompani që nuk testojnë tek kafshët.

Disa nga serumet më të mira të fytyrës

Ju lutemi vini re se shkrimtari i këtij artikulli nuk i ka provuar këto produkte. Të gjitha informacionet e paraqitura janë thjesht të bazuara në kërkime dhe të sakta në kohën e botimit.

Lajmet Mjekësore Sot ndjek një proces të rreptë të zgjedhjes dhe verifikimit të produkteve. Mësoni më shumë këtu.

Disa nga serumet më të mira të fytyrës në treg përfshijnë:

Më e mira për një serum të fytyrës së vitaminës C: Skinceuticals silymarin cf

 • Lloji i lëkurës: Oily dhe kombinimi
 • Madhësia: 30 mililitra (ml)
 • Pro: Nuk është me vaj ose ngjitës dhe shpejt thith në lëkurë.
 • Con: Disa klientë pësuan thyerje të puçrrave dhe skuqje të lëkurës.
 • Pricemimi: 166 dollarë
 • Skinceuticals pretendon se ky serum mund të zvogëlojë vajin e lëkurës dhe rrudhat dhe të përmirësojë strukturën e lëkurës.

  Përbërësit përfshijnë:

 • 15% acid l-askorbik
 • 0.5% silymarin
 • 0.5% acid ferulik
 • 0.5% acid salicilik
 • mbështetet në standardet e formulimit të shkallës mjekësore
 • Përdor përbërësit e shkallës farmaceutike

Dyqani tani

Më e mira për puçrrat: Avene Concence Concentrate Control Control Serum

 • Lloji i lëkurës: me vaj
 • Madhësia: 30 ml
 • Pro: Mund të ndihmojë në kontrollin e ndezjes së puçrrave dhe acarimit.
 • Con: Disa klientë vërejnë se ky produkt mund të thajë lëkurën.
 • Pricemimi: 28 $
 • isshtë e përshtatshme për lëkurën me vaj. Një person duhet ta përdorë atë pas pastrimit në mëngjes dhe në mbrëmje.

  Avene pretendon se ky produkt mund të përdoret në mënyrë të sigurt krahas trajtimeve të tjera të puçrrave dhe mund të zvogëlojë pamjen e poreve.

  isshtë gjithashtu:

 • Hidroterapia e çertifikuar
 • Në përputhje me Standardet e Menaxhimit të Mjedisit

Dyqan tani

Më e mira Për dëmtimin e diellit: Elefanti i dehur C-Firma Day Serum

 • Lloji i lëkurës: Kombinimi, i ndjeshëm dhe i thatë
 • Madhësia: 28 ml
 • Pro: Mund të përmirësojë shkëlqimin dhe tonin e lëkurës.
 • Con: Disa klientë deklarojnë se ky produkt ka një strukturë ngjitëse dhe mund të bllokojë poret.
 • Pricemimi: 78 $
 • Elefanti i dehur pretendon se mund të zvogëlojë shenjat e dëmtimit të diellit dhe plakjes ndërsa hidraton lëkurën. Qëndron aktiv në lëkurë deri në 72 orë dhe duhet të aplikohet në mëngjes. Konsumatorët

  duhet të përziejnë një pluhur dhe të lëngshëm për të krijuar serumin e aktivizuar të freskët.

  Për më tepër, elefanti i dehur përdor paketim të riciklueshëm, dhe produkti është pa mizori dhe pa parabens. Dyqani

  tani

  Më e mira për një serum të fytyrës kundër plakjes: Klur Restaurimi Stellar

 • Lloji i lëkurës: Lloji i prirur dhe i pabarabartë
 • Madhësia: 30 ml
 • Pro: Mund të zvogëlojë pamjen e linjave të imëta dhe rrudhave.
 • Con: ashtë një nga opsionet më të shtrenjta në dispozicion.
 • Pricemimi: 110 dollarë
 • Etiketa e saj tregon gjithashtu se është:

  Klur shprehet se ky serum madje mund të dalë nga cilësi e lëkurës, inflamacion të qetë dhe të rrisë qartësinë e lëkurës.

  Njerëzit duhet ta përdorin atë gjatë natës dhe jo më shumë se 3 herë në javë.

  Dyqani tani

  Më e mira për një serum të fytyrës retinoid: Emulsioni i zakonshëm i granaktivit 2% emulsion

 • Lloji i lëkurës: Normal, me vaj, kombinim, i thatë dhe i ndjeshëm
 • Madhësia: 60 ml
 • Pro: isshtë e lehtë dhe mund të ndihmojë në uljen e qarqeve të errëta dhe përmirësimin e tonit të lëkurës.
 • Con: Disa klientë vërejnë se ky produkt mund të thajë lëkurën.
 • Pricemimi: 10,50 $
 • Kompania rekomandon njerëzit të provojnë serumin përpara se ta përdorin atë në lëkurën e fytyrës. Njerëzit nuk duhet ta përdorin atë në kombinim me produktet e tjera retinoid.

  Një person duhet ta përdorë atë vetëm në mbrëmje pas pastrimit dhe ftohjes pas hapjes.

  Ky serum është:

 • vegan
 • Free nga vaji, silikonet, arrat dhe gluteni.
 • pa mizori

Dyqan tani

harmoniqhealth.com Më e mira për rosacea dhe skuqje: Ren Pastroni Skincare Evercalm Serum Relief Serum

 • Lloji i lëkurës: Normal , i thatë, i kombinuar dhe vaj
 • Madhësia: 30 ml
 • Pro: Disa klientë deklarojnë se ky produkt uli skuqjen brenda 20 minutave.
 • Con: Disa klientë deklarojnë se ata kanë përjetuar një ndjesi djegieje pasi e aplikuan atë.
 • Pricemimi: 60 $

Ren pretendon se mund të qetësojë dhe qetësojë lëkurën ndërsa zvogëlon skuqjen dhe acarimin.

Kompania shprehet se:

 • Produkti është vegan.
 • Nuk përmban gluten.
 • Disa nga paketimet e tij janë të riciklueshme.

Një person duhet ta përdorë atë përpara se të hidratohet në mëngjes, natën, ose të dy.

Dyqani tani

Më e mira për një serum të fytyrës anti-të ndërgjegjshme të fytyrës: Botanikët e vërtetë Chebula Serum i imunitetit aktiv

 • Lloji i lëkurës: me vaj, kombinim, i thatë dhe normal
 • Madhësia: 30 ml
 • Pro: Mund të ruajë lagështinë dhe të përmirësojë strukturën e lëkurës.
 • Con: Disa klientë vërejnë se ata kanë përjetuar kruajtje pas përdorimit të këtij produkti.
 • Pricemimi: 90 $
 • Ai përdor antioksidantë natyralë si Chebula, Elderberry, Ginger dhe Echinacea për të ndihmuar në forcimin e imunitetit të lëkurës në shenjat e plakjes.

  Për më tepër, kompania pretendon se ajo:

 • përdor përbërës të certifikuar-organikë dhe të korrur të egër
 • mban vulën e bërë të sigurt, gjë që e tregon atë nuk përmban kimikate toksike që mund të dëmtojnë mjedisin dhe shëndetin e njerëzve

Pas pastrimit të mëngjesit dhe të mbrëmjes, përdoruesit mund të aplikojnë një gjysmë ose pikën e plotë në fytyrat e tyre.

Dyqani tani

Më e mira për rrudhat: Autoriteti i lëkurës rrudhat serumin e kthimit të serumit

 • Lloji i lëkurës: PCNE-pronë
 • Madhësia: 15 ml
 • < Li> Pro: Konsumatorët deklarojnë se ky produkt mund të zvogëlojë dhëmbëzimin e puçrrave cistike.

 • Con: Disa klientë deklarojnë se nuk e vunë re një ndryshim pas përdorimit të këtij produkti.
 • Pricemimi: 155 dollarë
 • Ai gjithashtu thotë se:

 • Serumi është pa mizori.
 • Serumi nuk përmban ngjyra dhe asnjë aromë.
 • Ai përdor paketim të qëndrueshëm.

Ky serum është krijuar për t’u përdorur pas pastrimit të mëngjesit.

dyqan tani

Më e mira për një serum të ndritshëm të fytyrës: pjeshkë & amp; Lily pastrimi i serumit të bardhë të rrjedhshëm